Visegrád

16.04.2012 - posledná úprava článku.

Obrázok používateľa Willant

Visegrád, kde sa vlastne začína Dunajský ohyb. Strategickú polohu dnešného Visegrádu, učupeného pod strmými bralami Višegrádskeho pohoria, poznali už Rimania. Dnešný dolný a horný hrad bol postavený v 13. storočí...

Z 15. storočia pochádza goticko - renesančný kráľovský palác, obľúbená rezidencia kráľa Mateja. Každé leto sa tu usporadúvajú Medzinárodné hradné dni. Turisti vyhľadávajú toto miesto nielen pre historické pamätihodnosti, ale aj kvôli nádhernej panoráme dunajského ohybu a susedného pohoria Börzsöny. Višegrád je rajom milovníkov prírody : sú tu udržiavané čistinky vhodné na poriadanie piknikov, horské turistické trasy, letná bobová dráha a termálne kúpalisko Lepence, ktoré je situované do svahu, výšiacom sa nad Dunajom.

Ak vás láka druhý breh, odporúčame vám preplaviť sa kompou do Nagymarosu. Mnohí sa vydajú na túto cestu, aby sa pozreli na miestny stredoveký kostol.

Fotografie z Visegrádu najdete vo fotogalérii

http://www.visegrad.hu/

V priloženom súbore gpx nájdete tú jednoduchšiu cestu na hrad.
Každý neskúsený turista sa vyberie obrovskou strminou od veže Šalamúna, táto cesta smerom hore je príšerne strmá a namáhavá.

Visegrádi nemzetközi palotajétekok 2009

http://www.palotajatekok.hu/