Štúrovo a okolie Nielen turistický knižný sprievodca okolím

20.03.2017 - posledná úprava článku.

Obrázok používateľa Willant

Už niekoľko desaťročí je Štúrovo a jeho širšie okolie eldorádom turistov. Prichádzajú hlavne z Čiech a Slovenska, ale aj z iných exotických krajín z celého sveta s cieľom odpočívať, obdivovať kultúru, prírodu, alebo len tak relaxovať. Lákajú ich termálne vody, príroda, pohostinnosť tunajších obyvateľov, dvetisícročné dejiny, alebo len okúzľujúci pohľad na majestátnu baziliku. Náš kraj je úzko spätý s históriou Rímskej ríše a neskôr Uhorska. Stáročia sme ako národ s rôznou kultúrou a jazykom žili v jednej krajine, až kým nás štvavé politické vrtochy 18. a 19. storočia nerozdelili, ba dokonca aj niekedy poštvali proti sebe. Rozdeľuje nás jazyk, no nie kultúra. Rozdeľuje nás síce Dunaj, postavil sme však most.

Tak ako bol v roku 2001 postavený náš most cez Dunaj a túto majestátnu hranicu sme zdolali, tak aj táto kniha by mala byť mostom vedúcim na druhý breh, ale nielen tam... Krás a histórie je aj tu nadostač. Poznať, vidieť a zažiť, to čo by sa bez znalostí a jazyka nášho južného suseda nedalo, spoznať tunajšie úchvatné pamiatky. Už niekoľko desaťročí nebola vydaná kniha o Štúrove a jeho okolí .Od poslednej publikácie v roku 1968 sa toho veľa zmenilo. Vďaka internetu vieme komunikovať s odborníkmi, nahliadnuť do archívov, čítať 100-500 ročné knihy. Padol diktát jednej ideológie, ktorý nám prikazoval, o čom je alebo nie je správne písať. Preto som sa rozhodol zúročiť  v tejto knihe svoje vlastné vedomosti o okolí, ale taktiež som využil možnosť čerpať zo sveta informácií a v neposlednom rade uverejniť aj archívne poznatky mojich dlhoročných priateľov. Za vznik tohto diela by som chcel v prvom rade poďakovať poslancovi mestského zastupiteľstva Ing. Jozefovi Slabákovi, CSc. K jej vzniku vo veľkej miere prispeli moji priatelia: Viola Bence (Villy) z Ostrihomu, Daniel Horváth, Daniela Pivovarová, Tomáš Jenei a ešte mnohí ďalší. Trpezlivo mi pomáhali moja dcéra s manželkou, ktoré  niekoľko týždňov trpeli môj rozložený archív s dokumentmi a fotografiami, ktoré som za desaťročia nazhromaždil.

 

Kniha má štyri časti. Všeobecnú históriu, prechádzky našim mestom, v ktorej je zahrnutá aj okružná prechádza najvýznamnejšími Ostrihomskými pamiatkami. Posledná časť je venovaná prírode a historickým pamiatkam širšieho okolia. V elektronickej forme je voľne dostupná v plnej verzii. Priebežne je vykonávaná profesionálna korektúra. Amatéri už skontrolovali text viac krát za čo im patrí veľká vďaka.
S poďakovaním Zoltán Willant.

Štúrovo a okolie I. časť. Nielen turistický sprievodca okolím. by Willant Zoltán

3. apríla 2015. Boli doplnené roky 2005 až 2014 udalosti. Niečo viac o moste. fotografie rekonštrukcie pešej zóny, pamätníka Sobieskeho a informácie o rekonštrukcii verejného osvetlenia. Pridané informácie o výstavbe nákladnej kompy.
8. apríla. 2015. Doplnené informácie o pôvodnom židovskom cintoríne z roku 1870 a novšom dnešnom z roku 1893.
5. júna 2015. Doplnené informácie o jarmoku v roku 1918 a 1968.

Mapu s trasou prechádzky k tejto kapitole nájdete TU...

II. Čast História, prechádzka Štúrovom a Ostrihomom by Willant Zoltán

29.1.2017 Opravené udaje o budove banky, pred tým Hungária szálló 1894.
Doplnený text výstavby primaciálneho paláca v Ostrihome.

 

Štúrovo a okolie ostrihomský hrad a bazilika III. časť by Willant Zoltán

 

 

Štúrovo a okolie príroda a výlety po širšom okolí IV. a V. časť by Willant Zoltán

Podrobná história mosta Márie Valérie.

História mosta Márie Valérie pri dnešnom Štúrove by Willant Zoltán on Scribd

...

Vrch svätého Tomáša a kaplnka sedembolestnej Panny Márie by Willant Zoltán on Scribd