Hrad Drégelyvár

14.02.2009 - posledná úprava článku.

Obrázok používateľa Willant

Prvá písomná zmienka o tomto mieste je z roku 1285. Hrad dal postaviť Hunt Demeter, ako náhradu za hrad Hont, ktorý bol v tých časoch po Tatároch už len ruinou. Počas pohnutej histórie Uhorska sa tu vystriedalo veľa majiteľov králi, biskupi a šľachtici rôznych významných rodov. Dôležitú historickú úlohu mal hrad po vpáde Turkov na územie dnešného Maďarska. - Po bitke pri Moháči v roku 1526 sa sem uchýlil biskup Pál Várday v roku 1534. Na hrade udržoval v stálej
pohotovosti hradnú stráž. Po páde pevnosti v Ostrihome a v Nógráde biskup vymenoval za hradného kapitána mladíka menom György Szondy.

6. júla 1552 sa Ali Paša s 12-14000 vojskom utáboril na mieste ktoré sa dodnes volá Turecký tábor (Töröktábor). Turci 4 dni obliehali a dobíjali hrad ktorý bránilo 150 vojakov. Po prelomení hlavnej brány bitka na chvíľu ustala. Ali Paša poslal poslov s odkazom aby mu hrad odovzdali. Szondy György poslal dvoch pomocníkov a dvoch tureckých rukojemníkov s odkazom...

"Hrad dobrovoľne
neodovzdáme, a za prepustenie dvoch vašich šľachtických rukojemníkov sa postarajte čestne o dvoch mojich pomocníkov menom Libárdy a Sebestyén".

Szondy potom všetok svoj majetok a nábytok dal spáliť, kone dal zabiť. Pripravil sa na
poslednú bitku. Prvýkrát sa zranil na kolene, potom ho zblúdilá guľka trafila do hlavy. Ali Paša ho dal pochovať zo všetkou vojenskou slávnostnou ceremóniou.