Pútnické miesto Péliföldszentkereszt

14.02.2009 - posledná úprava článku.

Obrázok používateľa Willant

V pohorí Gerecse neďaleko Štúrova sme túto sezónu objavili oázu pokoja a ticha, vhodnú pre každého moderného uponáhľaného človeka.Usadlosť saleziánskych mníchov Péliföldszentkereszt je vzdialená od dediny Bajót asi 4 kilometre...

Dedina Bajót je od Štúrova vzdialená asi 20 minút autobusom.

Ako Pél, Pely sa spomína už v roku 1265 a 1291, od 1338 sa táto osada stáva majetkom Ostrihomského biskupstva. V roku 1700 tu boli už len ruiny stredovekého kostola. dnešný barokový kostol bol postavený v roku 1735, v tom istom roku bola osada vyhlásená aj za pútniké miesto. Podľa spisu z roku 30. mája 1730 tu vyzdravel krívajúci chlapec.

František Baróczy dá postaviť kláštor pre nazareánov, ktorí sa tu usadili v rokoch 1763-1770. V roku 1771 pripoja túto oblasť k administratívnemu celku Bajót a od 1913 je v správe saleziánov.

1932 pribúda Vysoká škola rádu saleziánov, v roku 1943 bol postavený jednoposchodový ubytovací dom pre pútnikov.

Celý objekt aj pozemky boli v 1950 zoštátnené a rád zrušený.

Do roku 1992 tu bola internátna škola a potom väznica. Po roku 1992 bol celý majetok vrátený rádu saleziánov, objekty a budovy boli obnovené. Teraz sú budovy využívané ako ubytovne pre pútnikov a turistov.

Osada je na najvýznamnejšej modrej turistickej trase, ktorá vedie cez celé Maďarsko v severo-južnom smere a oboznámi vás s najkrajšími pamätihodnosťami tejto krajiny.

Cesta tam.
Do dediny Piszke sme išli autobusom z Ostrihomu. Na začiatku cesty, ktorá je vyznačená červenou farbou, bolo arborétum, ktoré na naše nešťastie práve renovovali. Pohorie Gerecse (Gereče) je vápencový, nevysoký masív. Najvyššia hora s rovnakým názvom má 633 metrov, ale celkový výškový priemer je 300-400 metrov. Väčšina plochy je málo zalesnený, trávnatý, nízky porast. To má tú výhodu, že si môžete skrátiť cestu a ísť rovno za nosom alebo podľa kompasu. Je tu oveľa viac skalných útvarov a veľa jaskýň ako v pohorí Pilis alebo Börzsöny.

Najvýznamnejšia "Jankovich - barlang" pri dedine Bajót bola osídlená už v praveku.Tiež v tomto regióne sa nachádza najznámejšie nálezisko pravekej usadlosti Vértesszőlős.
Červený mramor týchto hôr pri dedine Tardos sa ťažil už v dobách rímskeho impéria. Dôkazom toho je aj mramorová
cesta z Tardosu do Dunaalmási. Naša cesta vedie podľa červenej značky po Marót-hegy až na zopár, už klasicky zle vyznačených odbočiek a križovatiek. Dosť veľká časť vedie popri akomsi plote a kde-tu sú aj brány, ktoré boli našťastie všetky otvorené.Po Marót-hegy sme pokračovali po modrej ceste. Toto, inak celoštátna modrá turistická trasa
vedie východno-západným smerom cez celé Maďarsko a jej celková dĺžka je 1083 km. Nám stačilo aj tých 12 kilometrov po kresťanskú osadu Péliföldszentkereszt, kde sme sa ubytovali.

To, čo vyzerá na fotografii ako jaskyňa, je vyznačená na mape ako smradľavá diera (doslovný preklad). Chvíľu sme tam čakali na ten smrad, ale dlho sa nič nedialo. Tak sme sa pobrali ďalej.

K nášmu cieľu sme sa dorazili asi o štvrtej poobede v kresťanskej osade saleziánov. Nám otvoril mladík asi 20-25 ročný a pozeral na nás ako na zjavenie. Hlavné, že sme dostali ubytovanie, najedli sme sa zo svojho a vyspali sme sa.

Druhý deň.
Na druhý deň sme pokračovali na vrch Kőszikla (297 m). Išli sme rovno za nosom asi tak, ako to je na mape vyznačené. Toto miesto je známe tým, že každoročne sa tu koná astronomický týždeň. V auguste sa sem nasťahujú astronómovia na týždeň so stanmi a s ostatným vybavením a pozorujú hviezdy.
Inak podmienky sú na to vynikajúce, lebo celý vrch je úplne plochý. Hviezdy sme nemali, ale výhľad je naozaj pekný.

Bolo zaujímavé pozorovať Štúrovo a okolité dediny na druhej strane Dunaja. Už pod kopcom, pri Tokodských viniciach, nás za každú cenu chceli nahovoriť na autobus, hovoriac, že kam ideme, je strašne ďaleko a je tam plno diviakov.
Bolo asi 2 km a rámus sme robili taký, že čo mohlo ušlo ostatné odletelo. Len na výhliadke Hegyes-kő pri dedine Tokod sa dve vrany nenechali odplašiť. Pravdepodobne tu mali hniezdo. Z Tokodu sme sa vrátili domov autobusom, plný zážitkov a fotiek.
Oficiálna stránka saleziánskej osady Péliföldszentkereszt...

http://www.szentkereszt.try.hu/

PrílohaVeľkosť
Image icon Turistická mapa oblasti195.72 KB