Obec Dömös a roklina Rám II.

11.08.2010 - posledná úprava článku.

Obrázok používateľa Willant


Roklina Rám pri dedine Dömös je ojedinelý prírodný úkaz na území Maďarska. Je to skalná priepasť hlboká asi 25 - 30 metrov. Na vrchole je široká asi 10 miestami 25 metrov, dole sa zužuje do šírky 3 - 8 metrov. Roklina je dlhá asi 800 metrov.

Neďaleko Štúrova na druhej Strane Dunaja pri úpätí pohoria Piliš je dedinka Dömös.
Vybrali sme sa sem preto, lebo na tomto od Štúrova ani nie 20 km vzdialenom mieste nájdete hneď dve jedinečné krásy Pilišskej prírody a dedinka je zaujímavá aj svojou históriou.
Prvou najbližšou zaujímavosťou sú zrúcaniny prepošstva z čias Árpádovcov, ďalšou roklina Rám a nakoniec najkrajší výhľad z hory Predikálószék na Dunajský ohyb.

Ak zaparkujete pri kostole na hlavnom námestí obujete si pohodlné turistické topánky a neľutujete fyzickú námahu, objavíte jedinú a najkrajšiu roklinu v ktorú počas celého roka skrášľujú nespočetné vodopády tu tečúceho potoka. od tohto miesta je cesta k rokline veľmi dobre vyznačená zelenou farbou. asi prvé dva kilometre si dokonca môžete vybrať, buď cestu v lese alebo nad potokom vedúcu pohodlnú asfaltku, ja odporúčam lesnú cestu. Popri ceste v lese je veľa malých potôčikov mostíkov a niekedy pre radosť detí môžete preskakovať potôčik. odpočívadiel a lavičiek je tiež dostatok, prvé sú pri mieste Szentfa kápolna a druhé pred samotnou roklinou na obrovskej lúke. Odtiaľto už vedie priama cesta do rokliny Rám. Počas cesty treba mnoho krát preskakovať potok, občas kráčať aj v plytkej vode, pri vodopádoch liezť po rebríkoch a mnohokrát sa pridržiavať zábradlia. Cesta ale nie je nijako zvlášť nebezpečná. Pri nepočetných návštevách tohto miesta s menšími deťmi odporúčam zobrať náhradné topánky a ponožky. Počas soboty a nedele je v rokline veľa návštevníkov a správca Piliši parkerdő Zrt. prosí návštevníkov, aby roklinu prechádzali zdola smerom hore, nie každý to dodržuje, vďaka tejto obojsmernej premávke sa pri niektorých rebríkoch sa musí chvíľu čakať.

Tento novší článok vlastne vznikol vďaka tomuto nariadeniu. Článok ako sa dostať do rokliny horným koncom nájdete tu. Túto možnosť ale využívajte len počas pracovných dní. V tomto článku nájdete mapu a krásne video ukážky z rokliny a tiež ako aj tu, GPX súbor.

Podľa môjho názoru je prístup a prehliadka rokliny zdola oveľa krajší. V staršom článku nájdete GPX súbory trasy, mapu a aj video ukážky z rokliny

Po príchode na vrchol rokliny kde vás čaká odpočívadlo s lavičkami budete určite zablatený trochu unavený a možno aj mokrí, ale plný krásnych zážitkov. ak nestačilo raz môžete sa vrátiť roklinou, ale žltá značka vyznačená od tohto odpočívadla vedie dole do dediny, je to príjemná lesná cesta.
V na poslednom kilometri je na mnohých miestach križovaná potôčikom kde si môžete umyť zablatené topánky. Táto cestička vás zavedie zase na velikánsku lúku odklial sa začínalo vaše putovanie po zelenej značke do rokliny, ďalej cestu do dediny už nájdete aj sami.

Pozor v prípade dažďa, prudkého lejaku, daždivého počasia je trasa neschodná a nebezpečná!!!

Prikladám GPX súbor celej trasy aj s vyznačeným miestom, kde si na konci trasy môžete umyť topánky ;-)

PrílohaVeľkosť
Binary Data Cesta do rokliny Rám.gpx66.17 KB