Forrás: hídlap.net Szerző: Oravetz Ferenc
A környezetvédők minden fakivágást a természet elleni támadásnak éreznek. Ez alól a sokak által tévesen megítélt nyárfa sem kivétel, amely igénytelen, gyorsan növő, rövid időn belül árnyékot adó növény. Emellett a légszennyezés jelentős részét is képes megkötni, egy ötvenéves fa évente legalább 400 kilogramm szennyező anyagot szűr ki a levegőből, bár virágzás idején a nyárfaszöszök egy ideig kellemetlenséget okozhatnak....
Sokan a nyárfavirágzás és a jelentkező allergiás tünetek egybeesése folytán úgy vélik, hogy a szösz allergiakeltő, ezért ezeket a fákat ki kell vágni. A szakemberek azonban az ellenkezőjét hangoztatják. Osvai László tüdőgyógyász főorvos írja, hogy a nyárfa szösze nem okoz allergiás panaszokat, legfeljebb ha fűpollenek tapadnak hozzá.
Ellepik környezetünket, szellőztetéskor bejutnak a nyitott ablakon, eltávolításuk takarítással jár. Az ilyenkor észlelt allergiás tünetek – könnyezés, tüsszögés, orrfolyás, stb.– azonban nem csupán a nyárfával hozhatók összefüggésbe, hanem a vele párhuzamosan virágzó pázsitfűfélék rovására is írhatók.
Sokan a nyárfavirágzás és a jelentkező allergiás tünetek egybeesése folytán úgy vélik, hogy a szösz allergiakeltő, ezért ezeket a fákat ki kell vágni. A szakemberek azonban az ellenkezőjét hangoztatják. Osvai László tüdőgyógyász főorvos írja, hogy a nyárfa szösze nem okoz allergiás panaszokat, legfeljebb ha fűpollenek tapadnak hozzá. A kanadai nyárfa Párkányban is megosztja az embereket. 2006 februárjában például a Kertész utcai lakók az említett tévhitből fakadóan egy tucat nyárfa eltávolítását kérték a várostól. Miroslav Šafranko, a városi hivatal építésügyi osztályának vezetője elmondása szerint a fakivágás engedély és pénz kérdése.
A város kataszterében lévő fák eltávolításához szükséges engedélyt a városi hivatal adja ki a Dunaszerdahelyen székelő illetékes természetvédelmi hatóság javaslatára. Egyetlen fa kivágásának költsége hozzávetőleg 500 euró. A városi hivatal - elsősorban környezetvédelmi megfontolásból, de a felmerülő költségek miatt is - csupán a közbiztonságot veszélyeztető, elöregedett és korhadt fák eltávolítását szorgalmazza.
Az Istenhegyi úti nyárfasor azonban egy tervezett beruházás áldozata lett. A papírgyár vezetése tudniillik a közeljövőben vízvezetéket kíván fektetni ezen a szakaszon. A gyár természetesen rendelkezik az illetékes természetvédelmi hatóság jóváhagyásával, ám az engedélyezés azzal a feltétellel történt, hogy a beruházó 2010 végéig 45 darab legalább 14 cm átmérőjű, s legalább három méter magas hárs-, juhar- vagy kőrisfacsemetét köteles telepíteni a Teraszok II. lakótelepre, és a telepített fákat három évig köteles gondozni, az időközben esetleg elpusztult egyedeket pedig pótolnia kell. Egy ilyen facsemete ára nagyjából 133 euró.
Idézzük itt még Osvai László tüdőgyógyász írását:
A nyárfa érzékenyek kedvéért vágjuk ki ezeket a fákat! Rendben van! De vannak más korai és késői virágzású fákra érzékeny esztergomiak! Rendben van! Vágjuk ki ezeket a fákat is. Fűfélékre és számos virágra is sokan allergiásak, pusztítsuk ki azokat is!! Ugye nem hiszi, hogy ez a megoldás?!!
Ochranári považujú každý výrub stromu útok proti prírode, nie je výnimkou ani odstraňovanie topoľov v našom meste. Je to nenáročný strom, rýchlo rastie a za veľmi krátku dobu poskytuje príjemný chládok svojou košatou korunou. Fotosyntézou je schopný jeden 50 ročný strom viazať ročne 400 kilogramov exhalátov zo vzduchu. Napriek týmto výhodám počas kvitnutia mnohým alergikom znepríjemňuje život, aj keď podľa najnovších poznatkov samotný topoľ nie je alergénom.
Príchod prvých alergických reakcií a poletovanie topoľových chumáčikov si mnohí ľudia dávali do súvisu a strom bol vyhlásený za hlavného vinníka.
Odborníci ale dnes tvrdia presný opak! V období kvitnutia topoľov začínajú kvitnúť mnohé trávy a iné alergény. Na chumáčiky topoľu sa môžu nalepiť rôzne alergénne peľové zrnká, ktoré vyvolávajú nepríjemné reakcie u citlivých osôb. Tvrdí aj Ostrihomský lekár - pneumológ, László Osvai.
Z tohto omylu a nevedomosti obyvateľov bol zo Záhradníckej ulice odstránený tucet veľkých topoľov v roku 2006.
Miroslav Šafranko vedúci odboru výstavby tvrdí že výrub stromov je podmienený financiami mesta a povolením. Povolenie pre náš kataster vydáva mesto, s návrhom Úradu pre ochranu životného prostredia, so sídlom v Dunajskej Strede. Odstránenie jedného stromu stojí mesto približne 500 EUR.
Mesto vydáva povolenie, len ak strom ohrozuje bezpečnosť okolia, je starý prehnitý a hrozí jeho vyvrátenie alebo je navrhnutý na odstránenie z úradu živ. prostredia.
Stromy na Božom kopci boli vyrúbané kvôli plánovanej výstavbe vodovodu. Firma Smurfit Kappa má zabezpečenú pitnú vodu prostredníctvom balenej vody, nakoľko vlastná studňa firmy už niekoľko rokov nevyhovuje normám EU pre pitnú vodu. Firma disponuje všetkými potrebnými povoleniami. Povolenie bolo udelené s tým, že firma sa zaviazala vysadiť do roku 2010, 45 kusov stromov. Stromy budú zasadené na sídlisku Terasy II. Javor, jaseň alebo lipa musia mať priemer kmeňa aspoň 14 cm a výšku 3 metre. O sadenice sa musia starať minimálne 3 roky a doplniť stromy, ktoré sa neujmú alebo poškodia. Cena jednej takejto sadenice je asi 133 EUR.
V prílohe nájdete dokument, ktorý sa venuje danej tematike z hľadiska alergologického aj ochranárskeho.
Príloha | Veľkosť |
---|---|
Peľové alergény.doc | 39.5 KB |
- Prihlásiť sa pre odoslanie komentárov
- prečítané 5549x
Posledné komentáre