Štúrovo je našim najjužnejším a najteplejším mestom na Slovensku, na hranici s Maďarskom. Južnú hranicu tvorí Dunaj, na východe je Hron a Ipeľ. V rokoch 1965-67 sa konal rozsiahly archeologický prieskum na pobreží Dunaja pri Štúrove, kde odkryli nálezisko veľmi vzácnej asi 5000 ročnej osady, patriacej ku kultúre čiarkovej keramiky, čo dokazuje, že táto oblasť je osídlená už od dávnych čias...
V prvých storočiach nášho letopočtu, v období rímskej ríše, stála na pravom brehu Dunaja, na mieste dnešného Ostrihomu, pevnosť SOLVA MANSIO. Na ľavom brehu pri dnešnom Štúrove vojenský tábor ANAVUM. Prvé písomné správy o meste Kakath sú už z roku 1075. Od vybudovania opevnenia z brvien pred hroziacim tatárskym nebezpečenstvom v roku 1241 sa datuje názov Parkan. Ostrihom sa stal kráľovským korunovačným mestom až do roku 1249. Oproti Ostrihomu bol vybudovaný kráľovský letohrádok KAKATHVÁR. Okolie Štúrova bolo veľakrát zničené vojnami, vpádom Tatárov v rokoch 1237-1242, morovou epidémiou v rokoch 1347-1353, tureckou okupáciou v rokoch 1543-1683.
Počas dlhej a búrlivej histórie sa názov mesta do dnešných čias zmenil 25 krát. V roku 1546 počas tureckej okupácie sa datuje vznik jesenného trhu, ktorý sa koná do dnešných čias pod názvom Jarmok Šimona-Júdu. Usporadúva sa v októbri, a je to už po 454 krát čo sa stretnú predavači, kupci, potulní muzikanti, cirkusoví umelci, domáci, hostia a všetci ľudia dobrej vôle, hodujú jedia, pijú a oslavujú tri dni a tri noci.
Priateľské vzťahy týchto dvoch miest sa udržujú do dnešných čias. Štúrovčania sú pravidelnými návštevníkmi pamätihodností, kultúrnych podujatí, obchodov a povestne bohatého trhu, ktorý sa koná každú stredu a v piatok. Ostrihomčania radi prichádzajú v lete na priestranné termálne kúpalisko, čo-to nakúpiť a na tradičný Štúrovský jarmok. Spojenie dvoch miest cez Dunaj zabezpečuje most.
- Prihlásiť sa pre odoslanie komentárov
- prečítané 26374x
Posledné komentáre