Lesná železnica v pohorí Börzsöny.

14.02.2009 - posledná úprava článku.

Obrázok používateľa Willant

Lesná železnica v pohorí Börzsöny.
(Királyréti Állami erdei vasút.)

Do dediny Kismaros sme išli podobným spôsobom ako pri výlete k veži brata Juliána. Zo Štúrova sme vyrazili hneď skoro ráno. Autobus nám išiel o 8:50 z nástupišťa č. 3 , z hlavnej autobusovej zastávky v Ostrihome. Cesta do Višegrádu ide popri Dunaji a celú cestu môžete obdivovať nádhernú panorámu Kováčovských kopcov Burda, pohorie Börzsöny na protiľahlej strane Dunaja.

Autobus prišiel do Vyšehradu o 9:33 a kompa cez Dunaj do Nagymarosu mala odchod o 9:35, museli sme kúsok utekať, ale stihli sme ju. Inak kompa chodí dosť často, asi každú hodinu.

Po príchode sme sa vlakom previezli o zastávku ďalej do dediny Kismaros. Je to smerom na Budapešť. Pre odvážnejších môžem odporučiť pešiu turistiku s výhľadom na Vyšehrad.

Z Kismarošu chodí úzkorozchodná železnica (760 mm) do centra pohoria Börzsöny do turisticko-rekreačného centra Királyrét. Príchody a odchody vlaku nájdete v sekcii dôležité odkazy.

Királyrét je východiskovým bodom všetkých dôležitejších turistických ciest.

Táto železnica je dnes už historická pamätihodnosť. Trasa je dlhá 11,3 km, prvý vlak prešiel tadiaľto v roku 1893. Prevážal hlavne drevo a kameň z pohoria Börzsöny. V tom čase bolo v prevádzke 7 rušňov a 70 nákladných vagónov. Od roku 1954 bola v prevádzke len osobná preprava miestneho obyvateľstva a hlavne turistov. Posledný parný rušeň bol vyradený z tejto trate v roku 1961. Od roku 1978 - 1981 bola celá trať zrekonštruovaná a zavedená pravidelná osobná preprava.
Po príchode do Királyrétu sme sa vybrali po červenej turistickej trase smerom do dediny, asi pri 5. križovatke sme odbočili smerom k Szokolya. Pri cintoríne sme si odpočinuli a doplnili zásoby vody. Samozrejme, že ak sa pozriete do mapy všetko tam nájdete. Ďalej sme pokračovali k orientačnému bodu Mező (252 m.n.m), Isten lejt hegy (266 m.n.m) po príchode do Verőce sme prešli zopár zastávok do Szobu a odtiaľ rýchlikom do Štúrova.

Táto trasa je veľmi nenáročná, väčšinou sa ide miernym dole kopcom, kúsok cez les, ale hlavne po obrovských rovných rozľahlých rovinatých lúkach. Stretnete pasúci sa dobytok, jazdcov na koňoch a ovce. Trasa je dlhá asi 10 - 12 km.

Dnes v roku 2008 sa kade - čo zmenilo hranice už nie sú takže môžete využiť nonstop bývalí cezhraničný prechod Salka - Letkés samozrejme tieto orientačné body sú vyznačené na mape. V prípade otázok, alebo nejasností vám rád odpoviem a poradím.