S kúpajúcimi v Štúrove zatočí mušľa

14.02.2009 - posledná úprava článku.

Obrázok používateľa Willant

Najväčšie slovenské kúpalisko - Vadaš v Štúrove sa do piatich rokov oblečie do nových šiat. Nepribudnú síce bazény, tie pôvodné sa však zmenia a rozdelia podľa veku návštevníkov. Obnova bude stáť viac ako 150 miliónov korún, práce by sa mali rozbehnúť na jeseň. Vtedy by mal za plotom vyrásť tobogan, aký nemajú ani v Čechách či Maďarsku.

Celé oživenie areálu plánuje zaplatiť mesto Štúrovo cez úvery. "Najprv sa však musíme rozhodnúť, čo urobíme skôr - či postavíme nové atrakcie a pomôžeme tak zvýšiť tržby a návštevnosť, alebo upravíme bazény. Väčšina mestských poslancov je však naklonená k atrakciám," naznačil zástupca starostu Štúrova Rudolf Szép.Z atrakcií by ako prvé postavili tri nové tobogany. Dva doterajšie zbúrajú. "Pri hľadaní nových toboganov sme sa inšpirovali vodnými svetmi v Egypte. Jedným z nich preto bude veľká mušľa, v ktorej sa návštevníci poriadne roztočia," prezradila hovorkyňa kúpaliska Vadaš Lívia Némethová. Ostatné bazény robotníci rozkopú a postavia nanovo. Pri pohľade zhora zostane zachované ich rozloženie aj veľkosť. Návštevníci by pritom nemali pocítiť obmedzenia, stavba bude prebiehať vždy mimo sezóny. Obnovené vodné plochy sa rozdelia podľa veku. Doposiaľ napríklad chýbal bazén pre deti od 6 do 12 rokov. Pre ne sa upraví perličkový bazén so šmykľavkami a lanovou dráhou.

Pre starších kúpalisko pripravuje masážne trysky a ležadlá. Mladí si zas budú môcť zaplávať k baru postavenému uprostred bazéna Hviezda. Nové tobogany a iné atrakcie by sa mali v budúcom roku prejaviť aj na cene. Dospelí dnes zaplatia 150 korún, po šiestej večer 30 korún. Deti od 4 do 15 rokov platia polovicu. "Vstupné sa zvýši približne o 20 až 30 korún," uviedla Némethová.Kúpalisko Vadaš sa rozkladá na ploche 25 hektárov, na ktorú by sa pomestil priemerný priemyselný park. Pojme 12 500 návštevníkov, vlani sa tu okúpalo vyše 600-tisíc ľudí, len polovicu z nich tvorili Slováci, druhá polovica pochádzala z Čiech, Maďarska, Poľska a Nemecka. Oživenie termálneho kúpaliska by podľa odhadov malo zvýšiť návštevnosť o desať percent.

Zdroj: Článok vydaný v denníku Pravda 15. júla 2008