Ostrihom ako kráľovské sídlo ukazuje turistom mnohé historické pamiatky. Niektoré sú priamo pred našimi očami a okolo niektorých prejdeme bez povšimnutia. Podobne je to aj s cirkevnými pamätihodnosťami a pamätnými budovami. Pozrime si teraz jednu pamiatku, ktorá je trochu od cesty. Vďaka miestu, kde je postavená, si môžete užívať ticho prírody spojené so štúdiom 100 ročných odkazov návštevníkov tohto miesta. Dokonca môžete nahliadnuť do histórie grafity a vývoja písma spred 100 rokov. Esztergom, mint a magyar királyok székhelye számos kulturális elméket tár szemunk elé. Valamelyeket közvetlenül, és vannak amelyek rejtve vannak a turisták kiváncsiskodó szemei elől. Látogassunk most egyet meg, amely nem olyan régi, és a korábban születettek előtt is imeretlen. A hely, amelyen áll már majdnem a Pilis erdeiben van. Jól rejtőzve a nagy nyilvánosság elől. Ennek köszönhetően az évszázadok alatt ide látogatók üzenőfalnak kezdték használni, szinte egy 100 éves történelmi grafiti ez a hely.
Za mestskou nemocnicou nad cintorínom, už takmer v lesoch pilišských hôr, sa týči Ostrihomská Krížová cesta. Cesta má 14 zastavení a začína sa nad cintorínom. Kalvária sa končí kaplnkou postavenou v roku 1900. Kaplnka je zakončením kalvárie s pätnástimi zastaveniami. Sú to nasledovné: I. Ježiš je na smrť odsúdený II. Ježiš berie kríž na svoje plecia III. Pán Ježiš prvý raz padá pod krížom IV. Pán Ježiš stretá sa so svojou matkou V. Šimon Cyrenejský pomáha Pánu Ježišovi niesť kríž VI. Veronika podáva Pánu Ježišovi ručník VII. Pán Ježiš druhý raz padá pod krížom VIII. Pán Ježiš napomína plačúce ženy IX. Pán Ježiš tretí raz padá pod krížom X. Pánu Ježišovi zobliekajú šaty XI. Pána Ježiša pribíjajú na kríž XII. Pán Ježiš na kríži zomiera XIII. Pána Ježiša skladajú z kríža XIV. Pána Ježiša pochovávajú
Na konci cesty nás čaká súsošie Ježiša. Napravo od Ježiša stojí Mária a na ľavej strane Magdaléna. Na krížoch po oboch stranách dvaja lotri. Na pravej strane ukrižovaný lotor vyjadruje nádej a spásu, naľavo ukrižovaný vyjadruje svojim pohľadom bezmocný hnev.
Cestička sa kľukatí hore na kopec cez lesík a ako bolo zvykom, na konci nás čaká kaplnka. Je to jednoduchá neorománska stavba s pôdorysom gréckeho kríža, zakončená ihlanovitou vežičkou. Budova je stavaná zo surovej pálenej tehly bez omietky. Nad vstupnou bránou je dátum MDCCCC Miesto je veľmi pekné. Vďaka stromom okolo, nám neposkytuje výhľad na mesto, ale môžeme tu nájsť takmer vyše 100 ročné grafity, alebo takzvaný múr odkazov.
Tehly sú z veľmi odolnej, takmer keramike podobnej hliny a napriek tomu trochu porézne. Vďaka týmto vlastnostiam sa zachovali na nej všetky nápisy a vyryté texty. Dokonca aj vyše sto rokov staré nápisy ceruzkou odolali nepriazniam počasia! Je to 109 rokov starý múr odkazov. Najstarší nápis sme našli z roku 1902. Boli tu vyznania lásky i jednoduché textíky typu bol som tu. Našli sme nápisy v azbuke z druhej svetovej vojny, rôzne poďakovania z vojnových rokov 1914 - 1918, až po novodobé nápisy z 21 storočia. Je skutočne zaujímavé ako sa počas 100 rokov zmenil štýl písania, a tu je to krásne vidieť!
Ak budete mať dlhú chvíľu a dobré počasie, určite si tam zájdite. Celý kostolík je popísaný do výšky natiahnutej ľudskej ruky. Urobte si aj čas, nakoľko tam strávite možno veľa hodín čítaním a pri troške fantázie sa aj vrátite do rokov minulých.
V prílohe nájdete GPX mapový súbor a odkaz na google maps. Toto miesto sa naozaj ťažko hľadá a dokonca mnohí skôr narodení Ostrihomčania nevedia, kde je. Pre zasvätených ešte pripíšem že je tam uložená aj geocache ;-)
Príloha | Veľkosť |
---|---|
Belvarosi kalvaria Esztergom.gpx | 65.88 KB |
- Prihlásiť sa pre odoslanie komentárov
- prečítané 7568x
Posledné komentáre