Liečivé kúpele

14.02.2009 - posledná úprava článku.

Obrázok používateľa Willant

Maďarsko a tak i Severné Zadunajsko je povestné bohatstvom liečivých a termálnych vôd.

Sárvár treba spomenúť ako prvý, pretože vzhľadom na zloženie slanej termálnej vody, objavenej v roku 1964 v chotári Rábasömjén, je v našej krajine ojedinelý. Tunajšia liečivá voda patrí medzi naše najcennejšie. Nedávno tu bol vybudovaný Thermal Hotel Sárvár, hostia ktorého môžu v plnej miere využívať blahodárny účinok vody, starostlivosť odbor­níkov zdravotníctva a pohostinstva, pohodlie, vyhovujúce všetkým nárokom.

V Bükfürdő vyviera na povrch zeme najbohatší prameň termálnej vody Európy. Liečebný komplex, ktorý tu vyrástol, navštevuje ročne viac ako milión hostí. Kúpele sa postupne rozrastajú. V roku 1972 uviedli do prevádzky krytú kúpeľnú halu, vďaka čomu možno účinky vody využívať po celý rok. Od mája 1980 je otvorená i balneofyzikoterapeutická ambulancia. Symbolom kúpeľov môže byť už z diaľky sa vynímajúca budova Liečebného strediska ROH, ktorú odovzdali do užívania v roku 1977. Na území liečebných kúpeľov a v ich okolí nájdu hostia po krátkej prechádzke všetko, čo len potrebujú. I tu bol postavený objekt domácej hotelovej siete Thermal. Vedenie kúpeľov myslelo i na tých, ktorí túžia "iba" po oddychu, rozptýlení, či športe. Pre nich vybudovali plaváreň. Hostia majú k dis­pozícii i tzv. kaštieľ Szapáry, cennú historickú pamiatku postavenú v roku 1696, v ktorej zriadili hotel.

Balf bol známym kúpeľným miestom už v časoch Rimanov. V priebehu vykopávok obja­vili v obci pozostatky dubového dreva, ktoré slúžilo ako vývod prameňa. Pri tomto náleze našli aj tehly a nádoby z rímskych čias a taktiež peniaze z obdobia vlády Marca Aurélia. Vývod vydlabaný z dubového kmeňa bol obložený vrstvou podobnou cementu. Tunajšie obnovené sanatórium a bývalý barokový kaštieľ dnes slúžia cieľom liečebného cestov­ného ruchu pre domácich i zahraničných návštevníkov.