Požičovňa člnov v Ostrihome, alebo ako navštíviť Národný park Táti szigetek

14.02.2009 - posledná úprava článku.

Obrázok používateľa Willant

Nebaví vás už kúpanie, alebo prechádzka mestom? Chcete spoznať tajomný okolitý vodný svet? Ponúkam vám možnosť, na ktorú budete dlho spomínať. Zoberte si len minimum vecí so sebou v nejakej taštičke, jedlo a vodu, občiansky preukaz, proste nič cenné, alebo to len na vlastnú zodpovednosť. Peši, alebo bicyklom prejdite cez most na ostrihomskú stranu, musíte ísť stále rovno. Akonáhle uvidíte Malý Dunaj, neprejdete cez most, prejdete na ľavú stranu. Po schodoch zídete dole, potom doprava pod most a stále ďalej pri brehu, k prvej budove na brehu Malého Dunaja. Uvidíte tam pontón, koľajnice k vode a hangár plný člnov, je to váš cieľ. Tu je požičovňa člnov.

Pôžička malého bezmotorového člna stojí na pol dňa 2000 Ft a na celý deň 4000 Ft, majú 2-3-4 miestne člny. Mali by vám ho pomôcť položiť na vodu, z toho jednoduchého dôvodu, že oni už vedia ako na to, aby ten čln nepoložil vás do tej vody. ;-) Ešte pred tým si vyberte veslo a vestu. Vestu si zoberte aj keď viete plávať, Dunaj vie niekedy prekvapiť. Stačí ju dať do člna, vo veste sa strašne zle vesluje. Ak pôjdete hore prúdom je potrebná len minimálna znalosť veslovania a člna riadiacich znalostí, plavíte sa totiž na Malom Dunaji kde nestretnete lode, vlny ani silné prúdy ktoré by vás mohli prevrhnúť.

Všetko ostatné záleží na vás, vzdialenosť kam až zaveslujete, alebo kedy sa vrátite. Najneskôr ale do 19:00 musíte vrátiť čln. manželka, dcéra a ja sme stihli za ten čas vyveslovať až k opustenej vykládke uhlia na Dunaji. Na konci ostrova Prímás, ktorý nás počas plavby sprevádzal od požičovne je most, tu nasleduje vstup do veľtoku Dunaj.
Ak nemáte pltnícku prax, držte sa radšej pri brehu a počkajte si, kým nepôjde žiadna loď okolo.

Nemusíte sa obávať, je to naozaj len malý kúsok, potom nasledujú krásne ramená a ostrovčeky Dunaja.

Na dolnom hrote ostrova Nyárosi sme si dali malú prestávku. Pozor, tu vstupujeme na územie Tátskeho národného parku! Neďaleko odtiaľto sa ťaží štrk na pontónových plavidlách, ale miesto sa dá bez problémov obísť. Nasledujú krásne tiché vody a brehy Národného parku a rezervoára pitnej vody.

Ticho a pohľad na krajinu vás bude celý čas fascinovať. Ak sa vydáte cestou, ktorá je vyznačená na mapke dostanete sa do slepej uličky, má to ale výhodu, tu rieka tečie naozaj veľmi pomaly a môžete sa rozjímať po krajine a veslovať len tak lážo-plážo. Druhú trasu som už neskúsil, nakoľko som sa obával, že sa nestihneme vrátiť načas.

Čo tu žije a prečo tento Národný park vznikol?

Zobral som fotoaparát s vodovzdorným puzdrom a náhradné batérie som zabudol doma. Fotografií je len pár a vďaka vodovzdornému puzdru sú mizernej kvality.

Tento krásny výlet sme stihli pohodlnou časovou rezervou, od 14:00 - čln sme vrátili asi o 17:30