Verőcemaros - Békás rét - Zebegény

14.02.2009 - posledná úprava článku.

Obrázok používateľa Willant

Na tento výlet budete potrebovať pohodlné topánky, mapu, kompas. Podľa potreby a skúseností všetko ostatné. Turistické mapy sú v Maďarsku naozaj veľmi kvalitné, v mierke 1:40 000, s mapou zablúdiť je takmer nemožné. Trasy, ktoré som opísal som sám prešiel, niektoré aj viac krát. No tak hor sa na výlet...

Trasa 1. :Szob - Zebegény - Nagymaros - Verőcemaros. Túto trasu prejdete osobným vlakom, smer Štúrovo - Budapešť. Na vlakovej stanici Verőcemaros vystúpite a turistickou cestou na mape označenou ako SZ (žlto-zelená) sa vyberiete asfaltovou cestou, z ktorej asi po 1 km odbočuje vľavo lesná cesta označená Z (zelená).Táto cesta sa asi po 4. km sa križuje s asfaltovou cestou.(vždy pozeraj mapu) Tu sa nachádza náhorná plošina a výškový bod 256 m. n. m., odkiaľ je krásny výhľad na vrcholce vrchov. Za dobrého počasia je ich vidieť až osem. Môžete tu aj nocovať. Ja osobne so tu spal na vysokej poľovníckej postriežke. Ráno som bol dolámaný ako ešte nikdy. Ak sa rozhodnete prenocovať, ráno dôjdete na železničnú stanicu Zebegény, turistckou trasou KP (modrá - červená) - Torokmező - P (červená).

Trasu Eszperantó h.- P (piros) a trasu Koves mező - K (modrá) neodporúčam, tieto trasy majú veľmi strmé klesanie v poslednej tretine.

PrílohaVeľkosť
Image icon Turistická mapa dediny Zebegény62.91 KB
Image icon Mapa turistickej cesty87.14 KB

Komentáre

Obrázok používateľa Willant

Dnes sa už kade-čo zmenilo Békás rét je súčasťou Národného Parku Duna - Ipoly.
Poľovanie bolo zakázané postriežka sa časom zrútila. Nedávno sme tam boli.
Pole bolo zrastené trávou a všakovakými kríkmi hlohu a šípok, proste prvopočiatočná fáza lesa.

By Willant --

S pozdravom administrátor webu - Willant Zoltán