Pokračovaním nášho výletu po rokline Ram bola vyhliadka z vrcholu Prédikálószék. Cesta je takmer rovnaká ako do rokliny Rám z obce Dömös. Musíte ísť popri troch značeniach červenej, zelenej a žltej. Cesta je takto označená až po miesto Szentfa kápolna. Keď už sme tu znova, spomeňme aj zopár viet o tomto mieste.
Podľa tradície v roku 1885, v prvú nedeľu mesiaca máj tu strážili svoje husi dve dievčatká z dediny. Potom čo si sadli pod obrovský buk odpočívať, obloha krásne zmodrala a pozerajúc hore zbadali na strome obraz Panny Márie s malým Ježiškom. Práve okolo idúce väčšie dieťa, ktoré videlo tiež zjavenie zabehlo do dediny. Prichádzajúci ľudia uvideli tento nevysvetliteľný jav. Miesto začali navštevovať pútnici. Zjavenie bolo viditeľné večer okolo 9 až 10 hodine pri splne mesiaca. Pamiatku tejto udalosti nám pripomína táto malá kaplnka.
Kúsok za kaplnkou sa cesty rozdeľujú, nás bude viesť ďalej červená značka až na vrcholec kopca Prédikálószék. Odtiaľto je to už len malý kúsok ale o to väčšie je stúpanie, na dĺžke asi 2,2 km nás čaká zdolať úctyhodný výškový rozdiel 440 metrov. Pripravte sa na namáhavú, ale krásnu túru. Táto trasa nie je vhodná pre nezbedné deti, alebo ich nenechajte svojvoľne pobehovať. Mnohokrát sa dá vyjsť až na kraje krásnych skalných útvarov odkiaľ je nádherný výhľad na kopce Pilišu. Tunajšie skaly sú andezitového vulkanického pôvodu. Celá táto kamenná krása vznikla tak, že skaly, ktoré uvidíte tvorili sopúchy dávno vyhasnutej sopky a okolité času a počasiu menej odolné horniny sa rozpadli.
Krásy tohto zákutia sa slovami ťažko vyjadrujú, o niečo viac povedia fotografie, ale jednoznačne to naj je návšteva miesta. Na konci a na vrchole hory Prédikálószék sa vám zjaví nádherná panoráma dunajského ohybu s výhľadom na Hradné návršie Višegrád a krásne pohorie na druhej strane Dunaja, Börzsöny.
Na vrchole vás čakajú lavičky a stoly, dokonca kniha hory, kde môžete zanechať váš názor alebo odkaz pre ostatných. Kríž na najvyššom mieste je postavený na pamiatku svätému Ladislavovi. Samotný vyhliadkový vrch je andezitová skala. Juhovýchodným smerom vidieť až do maďarského pohoria Cserhát. V zime, keď je vzduch kryštálovo čistý, vidieť zasnežené vrcholy Vysokých Tatier. Povyše toku Dunaja, nad termálnym kúpaliskom Lepence sa týči plochý kopec Urak asztala (Pánove stoly)
I.(Szent) László (Poľsko, okolo 1040 – Nitra, 1095. 29. júla) Kráľ z rodu Árpadovcov (doba vládnutia 1077-95).
Na druhej strane Dunaja sa skvejú ďalšie prírodné pamiatky, najdominantnejším je vrchol svätého Michala. Na tomto mieste okolo roku 1980 zastrelili medveďa, ktorý v tom čase na území Maďarska ešte nebol chránený a zablúdil sem zo Slovenských hôr. Ak si nezabudnete doma ďalekohľad, poniže vrcholcov medzi skalami uvidíte jaskyne pustovníkov, kde podľa dôverných zdrojov ešte v 18. storočí žili mnísi.
Cestu neodporúčam absolvovať ak je zasnežená. Sú mnohé miesta, kde sa naozaj treba pridŕžať aj rukami, v prípade napadaného snehu by to bolo už dosť nebezpečné.
Výhliadkové video s maďarskou pesničkou.
Na mape je miesto Prédikálószék pri veľkom písmene "D" vyznačené červenou bodkou.
Príloha | Veľkosť |
---|---|
Cesta na horu Prédikálószék.gpx | 51.83 KB |
prédikálószék mapa okolia.jpg | 157.09 KB |
- Prihlásiť sa pre odoslanie komentárov
- prečítané 10396x
Posledné komentáre