Roklina Holdvilág árok

14.02.2009 - posledná úprava článku.

Obrázok používateľa Willant

Holdvilág árok (Roklina Mesačného svitu)

Holdvilág árok je jedna z dvoch roklín v Maďarsku. Nakoľko Maďarsko nie je veľmi hornatá krajina viac takýchto roklín nemajú. V rokline tak ako aj v rokline Rám je zopár lávok a
rebrík.

Vďaka jedinečnej teplej klíme a celoročnej vlhkosti je počas leta celá roklina zarastená machmi a rôznymi druhmi papradí. Celá dĺžka rokliny je asi 1,5 km.

Pozor v prípade dažďa, prudkého lejaku, daždivého počasia je trasa nebezpečná !!! Našim osvedčeným dopravným prostriedkom bol ako to už býva, autobus. Z Ostrihomu do Szentendre ide každú hodinu. V Maďarsku existuje tzv. HÉV. Je to ako metro v Prahe ale nechodí to v diere pod zemou, ale na povrchu, vlakovo-električkový hybrid :-)

Na ďalšie pokračovanie našej cesty sme využili trasu HÉV (Szentendre - Budapešť) Zviezli sme sa dve zastávky do dediny Pomáz. Ďalej sme išli podľa mapy.
..chceli sme ale...

V oblasti Holdvilág árok - Pomáz boli mizerné turistické značky, takže Boh vám pomáhaj, tak ako aj nám pomohol. Samozrejme bolo to oveľa zaujímavšie, viac sme videli a zakúsili. Našli sme až dve turistické ubytovne LAJOSFORRÁS a CSIKÓVÁR, v obidvoch nám povedali, že ešte nie je sezóna, začínajú od 15. mája a treba sa dopredu zahlásiť. Nasledovalo rýchle hľadanie autobusovej zastávky, lebo čas už dosť pokročil a začalo sa zvečerievať. Príchod domov bol bezproblémový až na malé prekvapenie ostatných príslušníkov rodiny. Mysleli si, že tam budeme aj spať.
...Aj my.