Výlet k výhliadkovej veži Juliánusz barát torony.

14.02.2009 - posledná úprava článku.

Obrázok používateľa Willant

Zo Štúrova sme vyrazili hneď skoro ráno. Autobus nám išiel o 8:50 z nástupišťa č. 3 , z hlavnej autobusovej zastávky v Ostrihome. Cesta do Višegrádu ide popri Dunaji a celú cestu môžete obdivovať nádhernú panorámu Kováčovských kopcov Burda, pohorie Börzsöny na protiľahlej strane Dunaja...

Autobus prišiel do Vyšehradu o 9:33 a kompa cez Dunaj do Nagymarosu mala odchod o 9:35, museli sme kúsok utekať, ale stihli sme ju. Inak kompa chodí dosť často, asi každú hodinu.
Z prístavu sa už dal vidieť cieľ našej cesty. Juliánusz barát torony.(výhliadková veža brata Juliána) Kto bol Dominikánsky mních brat Julián? Veža je na vrchole Hegyes tető vo výške 482 m.n.m. Tento vrchol je o 150 metrov vyšší ako protiľahlý Vyšehrad. Vďaka jeho výhodnej polohe je vidieť na všetky strany dunajského ohybu.

Turistická cesta sa začína na železničnej stanici Nagymaros. Modrá farba na mape je to znak (K). Značenie je dosť zanedbané, hlavne na odbočkách a križovatkách. Pred a za výhliadkou Juliánusz barát torony sú dve menšie lúky vhodné na odpočinok, s možnosťou zakladať oheň a stanovať. (Világos tér a Ürmös rét)
Za Ürmös rét začína prísne chránená oblasť, je zakázané schádzať z vyznačenej cestičky, zakladať oheň a znečisťovať prírodu.

V tejto oblasti hneď pri turistickej ceste, sú ohradené dreveným plotom jamy, v ktorých sa vďaka teplej a vlhkej klíme rastú veľmi zaujímavé paprade, machy a lišajníky. Cez plot sa dá preliezť, ale pozor ! Hĺbka niektorých jám je 15-20 metrov. Účel, pôvod a vznik týchto hlbokých priehlbín na vrchole kopca sa mi nepodarilo zistiť.

Ďalším výškovým bodom je Szent Mihály hegy (484 m.n.m.) Tu je vyznačené odpočívadlo s možnosťou zakladať oheň. Na tomto mieste sme si skrátili cestu za pomoci kompasu a prešli sme cez les na turistickú cestu označenú žltou +. Pozreli sme si výhľad zo skalného výčnelku Dobozi orom, odkiaľ sme sa vydali k nášmu konečnému cieľu cesty, Remete barlang (Jaskyňa pustovníkov).

K jaskyni pustovníkov je označená cesta žltým znakom (omega) trochu sa to podobá na brloh :-). Skratkou ktorá vedie cez Údolie pustovníkov sme sa dostali na hlavnú cestu až späť do Nagymarosu. Z Nagymarosu sme išli do Szobu a odtiaľ rýchlikom do Štúrova domov.

PrílohaVeľkosť
Binary Data Turistická trasa eXchange (gpx)27.14 KB

Komentáre

Obrázok používateľa Willant

Jamy sú pozostatkami geologického prieskumu. Pohorie Börzsöny je vulkanické treťohorné pohorie. Prieskum sa robil od roku 1962 do roku 1994. potom sa uzatvorili všetky štôlne a bane boli zrušené. Podľa neoficiálnych zdrojov sa hľadali hlavne vzácne kovy.

By Willant --

S pozdravom administrátor webu - Willant Zoltán

Obrázok používateľa Willant

Nechcem sa stále opakovať, ale pre tých zábudlivých... fotografie nájdete v modernej fotogalérii.

Fotogaléria: http://www.sturovo.com/fotoforum

By Willant --

S pozdravom administrátor webu - Willant Zoltán