V období od 15 pred našim letopočtom do roku 395, bol Dunaj pohraničnou riekou rímskej ríše. Na dnešnom území Budapešti boli mnohé pohraničné mestá Rimanov. Medzi dodnes z veľkej časti zachované patrí mesto zašlej slávy AQUINCUM...V druhom storočí nášho letopočtu bolo hlavným provinčným mestom provincie Pannonia Inferior. Najväčší rozmach mesta bol za vlády Settima Severa. Zároveň to bolo už vtedy kúpeľné mesto. Dodnes je na území hlavného mesta Maďarov viac ako 80 liečivých prameňov. Do dnešných časov je používaný prameň Rimanov, v blízkosti historického parku sú rímske kúpele napájané z 2000 rokov starého zdroja. Mesto AQUINCUM bolo objavené pred prvou svetovou vojnou, ale najmä rekonštrukcia a vykopávky pokračovali až po vojne.
Bol zrekonštruovaný amfiteáter, ktorý v tej dobe pojal 6-7000 divákov. Bol vybudovaný ani nie 100 krokov od mestských hradieb mimo mesta. Dodnes ostali zachované akvadukty, ich celková dĺžka bola kedysi 4,5 km. V múzeu sú vystavené predmety každodennej potreby Rimanov, náboženské predmety. Dodnes fungujúci vodný organ, ktorý je svetovým unikátom. Nástenné maľby, socha Fortúny Nemesis, dlaždicové mozaiky Herkula a Diany. A ešte veľa iných predmetov, ktoré boli počas posledných 100 rokov nájdené a zrekonštruované. Každý rok koncom mája sa koná festival FLORALIA, kde môžete ochutnať tradičné rímske kulinárske špeciality.
Limes Romanum od vojenského tábora Solva po administračné centrum provincie Pannónie - Aquincum
Oblasť pravého brehu Dunaja (lat. Istros), dnešné Maďarsko, sa stalo v I. storočí nášho letopočtu trvalou súčasťou rímskeho impéria. Do dejín sa zapísalo ako Pannonia Inferior a Pannonia Superior. Severní susedia na východ od rieky Moravy boli Quadi a na západnom brehu to boli Markomanni. Provincia bola významná hlavne zo strategických dôvodov, prírodné bohatstvo až tak dôležité nebolo....
Príloha | Veľkosť |
---|---|
Archeológovia našli stratené hradby Aquinca 2013/8 | 418.08 KB |
- Prihlásiť sa pre odoslanie komentárov
- prečítané 12213x
Komentáre
Római kori szenzáció
BUDAPEST - Száz éve nem volt ilyen lelet: a Római Birodalom hivatala, közfürdője lehetett az az építmény, amelynek mozaikpadlójára rábukkantak az aquincumi híd szomszédságában. - Még padlófűtése is volt ennek a helyiségnek - mesélte Láng Orsolya (34) régész. A padlót később visszatemetik, mert nincs pénz a védelmére.