Prístav na brehu Dunaja v Štúrove.

07.05.2013 - posledná úprava článku.

Obrázok používateľa Willant

Na budúcu jeseň v roku 2009 by mala byť dokončená výstavba lodenice v bývalej zátoke Štúrova. Prebiehajú tu stavebné práce vo veľkom, hlavným investorom je AGIMPEX s. r. o. Firma pred odkúpením pozemku a začatím prác zaručila mestu, že prístup k Dunaju pre obyvateľov nijako nebude obmedzovať ani po vybudovaní prístavu...

Volne dostupný nakres z internetu vo formáte pdf(2,2MB)

Celková kapacita prístavu bude 60 - 70 menších lodí, asi 6-8 metrov a jednu, dve väčšie 15 - 20 metrov. Súčasťou bude aj parkovisko s kapacitou 50 - 60 áut. Nevedno či bude za poplatok a či ho tu žijúci obyvatelia budú môcť využívať, alebo bude len pre hostí. Neskôr bude vybudovaná aj servisná časť prístavu, benzínová pumpa, hangáre a servisné dielne. Prioritou firmy je najprv postaviť samotný prístav a dokončiť spevnenie okolitých brehov a zabezpečiť prístup do areálu. Pripájam nákresy ktoré sú voľne dostupné na internete o celom projekte. fotografie nájdete vo fotogalérii v sekcii udalosti. Ostatné dokumenty, podrobné nákresy a detailný popis projektu nájdete TU...(Enviroportál) Nákres ktorý je v texte článku som pridal preto, lebo sa viac krát stalo že samotný enviroportál a jeho stránka na ktorú sa odkazujem nefungovala. V prípade záujmu a dlhodobej nedostupnosti stránok mám aj ostatné nákresy a popis. Stačí si o ne požiadať. Párkány. Négy, 15-20 méteres jachtot, és akár hetven, 6-8 méter hosszúságú sporthajót is fogadhat az az új kikötő, amely az egykori Renner-gödör helyén épül, 150 millió koronából (5 millió euró), és amelyet a tervek szerint jövő ősszel adnak át. Párkány önkormányzata 2006ban hagyta jóvá a beruházó Agrimpex Kft. elképzeléseit, ám két feltételt szabott. A gyalogosok és a kerékpárosok továbbra is lejuthassanak a Duna-partra, és a mintegy kéthektáros terület harminc százalékát csak akkor íratja át a város a cégre, ha felavatják a létesítményt – mondta Szép Rudolf alpolgármester. A kikötőben jelenleg földmunkák zajlanak. „Uniós támogatásra is számítunk, a projekt 150 millió koronával (5 millió euró) számol, ám a végső összeg a kivitelező cégek árajánlata után alakul ki. A szádfal 50 millióba (1,666 millió euró), a kikötésre szolgáló pontonok kihelyezése pedig 30 millióba (1 millió euró) kerül. Két pályázattal is számolunk, az első júniusban zárul, a másodikra szeptemberben kerül sor. Mivel a pályázatok értékelése további három hónapig tart, az első kiírásba szeretnénk beleférni, hogy legkésőbb szeptemberben megtudjuk, kapunk-e pénzt a folytatásra” – mondta Bréda László építész. Az új kikötőben mozgáskorlátozottak számára is használható szociális és higiéniai helyiségeket alakítanak ki, lesz egy folyami üzemanyagtöltő állomás, egy, a hajók szennyvizét kiszippantó berendezés, továbbá egy 60 férőhelyes parkoló. A tervezők jet-ski- és vízibicikli-kölcsönzőt is szeretnének. Az új öbölhöz hat-nyolc méter széles csatornát alakítanak ki, aki pedig közúton szállítja ide vízi járművét, egy darut is igénybe vehet a vízre bocsátáshoz. Fizetni csak a kikötő biztosította szolgáltatásokért kell. (buch)

Komentáre

Obrázok používateľa  Hosť

Je tomu skoro tri roky, čo vzlietla správa o výstavbe prístavu za pomoci maďarského kapitálu. Išlo o investíciu vo výške 1 milión dolárov: investor mal postaviť na dvojhektárovej ploche prístav pre malé lode. Firma Agimpex z Nyergesújfalu plánovala dokončiť práce na prístave pre 60-70 športových lodí dĺžky 6 metrov a pre štyri 15-20 metrové lode, na jeseň roku 2009. Investor prístavu očividne žiadne práce nezačal. Ostrihomská samospráva by chcela odkúpiť firmu, a ako právny dedič postaviť prístav - dozvedeli sme sa od primátora Jána Oravca. Ostrihomčania ešte rokujú s Agimpexom, preto od Štúrova žiadajú odklad termínu dokončenia. Ak budú práce prebiehať podľa pôvodného plánu, ku komplexu bude patriť aj benzínové čerpadlo pre motorové člny a iné vodné dopravné prostriedky, bazén, mólo a vybudujú aj priestor vhodný na opaľovanie. Investor bude musieť splniť aj podmienky mesta: napríklad vybudovať prístup pre verejnosť.

Štúrovo a okolie - text: Szép (preklad: gp)

By Hosť (bez overenia)
Obrázok používateľa  Hosť

A je to nič sa nedeje, nikto nič nevie. Na slovensku je to tak!

By Hosť (bez overenia)
Obrázok používateľa  Hosť

Blíži sa koniec roku a s prístavom sa nič nedeje. Viete nejake informácie ohľadne dokončenia či zrušenia projektu ?

By Hosť (bez overenia)
Obrázok používateľa Willant

Štúrovo zatiaľ určite nebude mať prístav pre malé lode. Predĺženie platnosti zmluvy o budúcej zmluve sa v decembri opäť skončilo a ani teraz investor nesplnil v ňom požadované podmienky. Preto mestský úrad vyzval investora k vráteniu mestských pozemkov. Ostatná časť spomínaného územia, okrem mestských, zostáva investorovi na základe dlhodobej nájomnej a predkupnej zmluvy so Slovenským pozemkovým fondom. Odteraz bude opäť záležať na mestskom zastupiteľstve, či vyhlásia novú súťaž, alebo si prizvú na rokovania skoršieho záujemcu. Firma z Nyergesújfalu odviedla za uplynulé roky dôležitú prácu v pozadí v záujme toho, aby sa mohol projekt uskutočniť. Viac rokov sa vybavovali potrebné povolenia. Stavebné povolenie firma získala už v roku 2008, na zabezpečenie finančného krytia nenašli riešenie.

Firma Agimpex chcela najprv práce na prístave dokončiť do jesene 2007, potom do konca roku 2009. V prístave by bola aj benzínová stanica. Takáto stanica sa najbližšie nachádza vo Viedni a v Budapešti. Prístav podľa pôvodných plánov mal mať vybudovanú benzínovú stanicu a bazén pre motorové člny a iné vodné plavidlá, pre ľudí mólo na opaľovanie a na umelo vytvorenom polostrove aj reštauráciu s hotelom.
Preklad: g.p.

Párkánynak egyelőre biztosan nem lesz kishajó kikötője: a beruházó sokadik előszerződés hosszabbítása december végével ismételten lejárt, s most sem teljesítette a benne foglalt feltételeket. Ezért a városi hivatal feíszó/ította a beruházót, hogy adja vissza a városi parcellákat. A szóban forgó terület további része a beruházóé, ezen kívül a szlovák földalappal megkötött, hosszú távú bérleti és elővételi szerződése van. Ezt követően újra a képviselő-testületen fog múlni, meghirdeti-e a területet, vagy egy korábbi érdeklődővel kezdődik el a tárgyalás. A nyergesújfalui vállalat az elmúlt évek alatt komoly háttérmunkát végzett el annak érdekében, hogy a projekt megvalósulhasson. Több évig intéződtek a szükséges engedélyek. Az építkezési engedélyt már 2008-ban megkapta a cég, a pénzügyi fedezet biztosítására azonban, vélhetően részben a gazdasági válságnak köszönhetően, nem találtak megoldást. A nyergesújfalui Agimpex társaság kezdetben 2007 őszéig, később 2009 végéig szerette volna befejezni a kikötő kivitelezését, melyen benzinkút is lett volna. Ilyen töltőállomás legközelebb Bécsben, vagy Budapesten található. Amennyiben az eredeti tervek szerint épül meg a kikötő, a motorcsónakok, illetve más vízi jármüvek számára benzinkutat és medencét, a pihenni vágyók számára mólót és napozásra alkalmas területet is kiépítettek volna, egy művileg kialakított félszigeten vendéglő és szálló létrehozását is tervezték.

Zdroj/forrás: Štúrovo a okolie 2012/03

By Willant --

S pozdravom administrátor webu - Willant Zoltán